Jak długo trwa SEO?

Kobieta zdenerwowana nad laptopem

„Jak długo trwa SEO optymalizacja pod kątem wyszukiwarek?” To pytanie jest często zadawane specjalistom SEO. To też jest całkowicie zrozumiałe – w końcu SEO to inwestycja mająca na celu osiągnięcie wyników. To normalne, że chcesz wiedzieć, jak długo musisz czekać na zwrot z inwestycji (ROI).

Niestety każdy, kto zna się na SEO wie, że nie ma ogólnej odpowiedzi na pytanie, jak długo trwa proces optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. A nawet w bardzo szczególnych przypadkach nie wiadomo dokładnie, kiedy można spodziewać się wyników. 

Z tego przewodnika dowiesz się, jak przynajmniej z grubsza oszacować , ile to trwa, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę i dowiesz się też kiedy trwa to zbyt długo . 

W dużym skrócie: Jak długo trwa optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO)?

Zwykle potrzeba co najmniej 6-12 miesięcy, aby zobaczyć pierwsze wymierne sukcesy. Czas trwania SEO zależy od sytuacji wyjściowej, konkurencji, wybranej strategii oraz zakresu działań SEO. 

Z tego przewodnika dowiesz się, jak przynajmniej z grubsza oszacować , ile to trwa, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę i dowiesz się też kiedy trwa to zbyt długo . 

Ile czasu zajmuje SEO? Rzeczywistość: SEO wymaga czasu.

Jak długo trzeba czekać, aż działania SEO zaczną przynosić korzystne rezultaty? Aby się o tym przekonać, najpierw musisz zrozumieć, czym jest SEO 

Pozycjonowanie obejmuje wszelkie działania mające na celu zwiększenie widoczności Twojej strony w wyszukiwarkach dla wybranych wyszukiwanych haseł. 

Należą do nich m.in 

Aby Twoja witryna była wysoko w rankingu dla wybranych przez Ciebie wyszukiwanych haseł, musisz wyprzedzić konkurencję w niektórych lub wszystkich powyższych aspektach. 

Im dłużej Twoja konkurencja zajmuje się pozycjonowaniem, tym dalej musisz nadrobić przewagę. Musisz więc zainwestować więcej środków i dłużej czekać na wyniki, im dalej jest Twoja konkurencja. 

Czas trwania SEO

Dlaczego więc SEO zajmuje trochę czasu?

 • Ponieważ działania SEO i content marketingu są złożone. 
 • Bo trzeba nadrobić przewagę nad konkurencją. 
 • Bo najpierw musisz wykazać się w oczach Google. 

Wskazówka eksperta

Gdy znajdziesz się na pierwszym miejscu dla najważniejszego słowa kluczowego, nie oznacza to, że możesz po prostu przestać robić SEO, ponieważ Twoja konkurencja nie stoi w miejscu . 
 
Co więcej, wyniki wyszukiwania są dynamiczne : zmienia się algorytm Google, intencje wyszukiwania itp. Musisz więc kontynuować optymalizację, aby utrzymać ciężko zarobione rankingi Google. 

Dlaczego każda firma wciąż potrzebuje SEO? 

Nawet jeśli jest to ciągły proces bez końca, nadal nie ma możliwości obejścia SEO. 

Dlaczego?

Skala optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych.

Koszt miesięczny pozostaje taki sam, podczas gdy ruch organiczny stale rośnie. Tak więc cena za kliknięcie stale spada. Cena za konwersję spada i spada. 

Organiczna wyszukiwarka Google jest najsilniejszym dostawcą ruchu. 

Jednocześnie nie istnieje kanał marketingu internetowego o porównywalnym potencjale ruchu . Bez względu na to, jak na to spojrzysz, ponad 50% odwiedzin witryny pochodzi z wyszukiwarek. 

Popyt istotny dla firmy może być odbierany w sposób ukierunkowany.

A jako wisienka na torcie: ruch z wyszukiwarek przyciąga użytkowników do Twojej witryny z wyraźną intencją . Jeśli wybierzesz odpowiednie słowa kluczowe, możesz zwiększyć sprzedaż w ukierunkowany sposób. Innymi słowy, największą dźwignią optymalizacji konwersji jest wybór słów kluczowych. 

Jakie czynniki wpływają na czas trwania SEO? 

Na początku każdej strategii SEO ważne jest, aby wiedzieć, jakie cele realizujesz w swojej witrynie . Czy chcesz generować większy ruch , aby zwiększyć świadomość marki i pozycjonować się jako ekspert? A może chcesz specjalnie zwiększyć sprzedaż ? 

Dlaczego jasne cele są tak ważne? Ponieważ tylko w ten sposób możesz opracować strategię SEO, która naprawdę koncentruje się na osiągnięciu tych celów. 

Poniżej przyjrzyjmy się bliżej niektórym czynnikom, które wpływają na sukces SEO, a tym samym na czas, w którym możesz spodziewać się konkretnych rezultatów. 

Twoja początkowa sytuacja 

Czy Twoja marka i strona internetowa nadal znajdują się w blokach startowych pod względem użyteczności, wydajności i doświadczenia użytkownika ? A może masz już wysoki autorytet domeny, wiele wyszukiwań markowych, ponadprzeciętne dane o użytkownikach i wysokiej jakości treści na słowa kluczowe związane z biznesem? 

Wskazówka eksperta

Najpierw patrzę na podstawy techniczne strony, na słowa kluczowe i profil linków w porównaniu z konkurencją.  

Twoje zasoby 

Ile chcesz zainwestować , aby wyprzedzić konkurencję? Pozycjonowanie za 500 € od agencji full-service zajmującej się wszystkim i niczym? Zrób coś innego ze swoimi pieniędzmi, ponieważ nigdy nie dogonisz konkurencji. A może nadepniesz na gaz i zainwestujesz w wewnętrznego menedżera SEO i zewnętrzną agencję SEO ? 

Twoi konkurenci

Jak silna jest konkurencja? Jak dobra jest treść na stronach konkurencji? Ile średnio nowych domen odsyłających otrzymuje konkurencja miesięcznie? 

W SEO wszystko jest względne. W lokalnej niszy z niewielką konkurencją wyniki mogą „wydarzyć się” z prędkością błyskawicy. Ale jeśli chcesz osiągnąć rankingi na poziomie krajowym dla konkurencyjnych słów kluczowych, może minąć rok lub dłużej , zanim zbliżysz się do konkurencji. 

Ale jak powiedziałem na początku: 

Po prostu nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, jak długo trwa SEO. Każda strona internetowa jest indywidualna, a każda nisza ma swoją specyfikę. Z reguły jednak trzeba liczyć się z co najmniej kilkoma miesiącami , zanim zobaczysz pierwsze efekty. 

Z doświadczenia, ile czasu potrzeba, aby SEO przyniosło widoczne rezultaty?

Dlaczego tak trudno jest udzielić dokładnej odpowiedzi na to pytanie? 

 • Dynamiczne środowisko : Co robi konkurencja w tym samym okresie? 
 • Blackbox Google : W jaki sposób algorytm tak naprawdę widzi Twoją witrynę? 
 • Szybkość wdrożenia : co tak naprawdę trafia do sieci w jakim okresie? 
 • Generalista lub specjalista : co Google preferuje dla danego słowa kluczowego? 
 • Kary : Czy w przeszłości złamałeś zasady i zostałeś złapany? 

Jak długo trwa pozycjonowanie nowej strony internetowej? 

W pierwszym roku tworzysz podstawy techniczne, budujesz strony dopasowane do Twoich słów kluczowych i pozyskujesz linki zwrotne . Ponieważ jesteś nowy, brakuje Ci sygnałów brandingowych i nikt nie połączy Cię sam. Oczekuj najwyższych rankingów tylko dla prostych słów kluczowych . 

Jak długo trwa pozycjonowanie strony internetowej?

Załóżmy, że masz silną markę , dobrą witrynę , konkurencyjny profil linków , a może nawet rdzeń treści już w Twojej witrynie. Tutaj może to nastąpić szybko, ponieważ każda strona związana z SEO dostarczy rankingi, a tym samym ruch w ciągu 1 do 6 miesięcy. 

Kiedy w końcu mogą być szybkie sukcesy SEO?

 • Twoja witryna ma autorytet domeny i jesteś w 100% skoncentrowany na pokrywaniu słów kluczowych treścią dostosowaną do intencji wyszukiwania. 
 • Twoja strona internetowa jest autorytetem w niszy i wdrażasz środki on-page lub techniczne. 
 • Jesteś w małej niszy, w której nikt nie zajmuje się SEO. Budowanie linków, pomiary OnPage i zawartości pokazują wyniki w ciągu kilku tygodni. 
 • Działasz na małym lokalnym rynku i prowadzisz lokalne SEO , co oznacza wykazy katalogów, optymalizację Google Moja Firma i lokalne strony docelowe. 

Co możesz zrobić, aby przyspieszyć SEO? 

Chcesz przyspieszyć działanie? Następnie musisz najpierw spełnić następujące wymagania : 

 • Znasz największe dźwignie wzrostu dla swojego projektu. 
 • Masz odpowiednią strategię i konkretny plan wdrożenia. 

Gdy masz już takie podstawy, jest tylko jeden sposób na przyspieszenie zysków z SEO: 

Zainwestuj więcej czasu i wysiłku w optymalizację swojej witryny . 

Im więcej czasu i zasobów zainwestujesz, tym szybciej zobaczysz rezultaty. 

Nie miej złudzeń – nie ma skrótów ani tanich rozwiązań z poważnym, zrównoważonym SEO. 

Dobre i tanie SEO nie istnieje, no może poza sferą marzeń działu finansowego pseudo agencji SEO.

Jeśli jednak chcesz poświęcić czas i wysiłek , SEO może być potężnym narzędziem do przyciągania bardziej trafnego, lukratywnego ruchu do Twojej witryny, a tym samym zwiększania sprzedaży. 

Tak długo, jak masz dobrą strategię SEO , Twój wysiłek i wytrwałość na pewno zostaną nagrodzone! 

Dodaj komentarz